How-to-Fix-a-Dishwasher-That-Won’t-Start تعمیر ماشین ظرفشویی که کار نمی کند
وبلاگ

تعمیر ماشین ظرفشویی که کار نمی کند

تعمیر ماشین ظرفشویی که کار نمی کند ، ماشین ظرفشویی در برخی مواقع روشن نمی شود و اعصاب استفاده کننده را به هم می ریزد و هزینه تعمیراتی زیادی را برای مصرف کننده تحمیل می کند. در ادامه با ما همراه باشید…

651651 تعمیر ماشین ظرفشویی که کار نمی کند

تعمیر ماشین ظرفشویی که کار نمی کند برای افرادی که دستی در کار تعمیراتی دارند چندان دشوار نمی باشد و با کمی مهارت می توان مشکل جزئی را برطرف کرد. در این نوشته قطعه هایی که باعث این ایراد می شوند را بیان می کنیم تا خودتان با راهنمایی های انجام شده ماشین ظرفشویی را تعمیر کنید.

تعمیر ماشین ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی آغاز به کار نمی کند، می تواند ایراد از چفت در باشد. اسمبلی در به گونه ای است که درب را در هنگام کار و شست و شو بسته نگه می دارد و مانع از نشت آب به خارج می شود و همینطور این بسته شدن در ، برای تامین برق مصرفی به کنترل های ماشین ظرفشویی نقش مهمی دارد.

در صورتی که درب ظرفشویی خوب بسته نشود و سوئیچ ضامن در فعال نگردد یا این سوئیچ خراب شود، دکمه های کنترلی ظرفشویی برق لازم را نخواهد گرفت و ظرفشویی روشن نخواهد شد. مونتاژ چفت در را چک کرده و از درست کار کردن سوئیچ آن مطمئن شوید.

مونتاژ چفت درب غالبا در بخش فوقانی درب در پشت پنل در داخلی قرار دارد. برای اینکه به آن دسترسی پیدا کنید بایست با پیچ گوشتی پنل در داخلی را باز کرده و درب داخلی و خارجی را از هم سوا نمایید.

مونتاژ ضامن درب معمولا دارای دو سوئیچ است که به طور موازی سیم پیچی شده اند. به صورت دستی مشاهده کنید که زبانه درب آن سوئیچ ها را فعال می کند یا نه، زبانه را در داخل قلاب آن قرار دهید. اگر هر دو سوئیچ به طور مکانیکی فعال شد، بعد با یک مولتی متر کنترل کنید که اتصالات آن سوئیچ ها برقرار است یا نه. پیش از هر اقدامی جهت تعمیر ماشین ظرفشویی که کار نمی کند برق دستگاه را قطع کنید.

1631 تعمیر ماشین ظرفشویی که کار نمی کند
علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

در صورتی که متوجه شدید که چفت در و سوئیچ ها درست کار می کنند اما دستگاه باز آغاز به کار نمی کند، تایمر و کنترل های الکتریکی را بررسی کنید.

اولین مرحله چرخه شستشو عمل تخلیه است تا هر نوع آبی را درون مخزن خارج کند. در صورتی که صدای موتور پمپ تخلیه به گوش تان نمی خورد بایست تایمر و کنترل های الکتریکی را بررسی کنید. در مدل های تایمر دستی تایمر برای تامین برق مصرفی موتور پمپ، سوپاپ ورودی آب، مدار گرما دهنده، و موتور پمپاژ تخلیه در فاصله های زمانی معین طی چرخه شستشو استفاده می شود. تایمر یکسری اتصالات الکتریکی دارد که به وسیله یک موتور کوچک راه می افتد و تمامی در همان محفظه تایمر جا گرفته اند.

شما می توانید اتصالاتی که به تایمر متصل شده را با یک مولتی متر اندازه بگیرید. دیاگرام تصویری هماهنگ با مدل ظرفشویی خود را پیدا کنید تا مشاهد کنید که کدام اتصال به موتور است و کدام اتصال به مدار سوپاپ آب ورودی متصل شده است.

پیش از تعمیر ماشین ظرفشویی که کار نمی کند برق آن را قطع کنید. در مدل هایی که کنترل الکتریکی دارند، برد اصلی همان عملکرد تایمر دستی را انجام می دهد به این صورت که از یک ریز پردازنده و جریان الکتریکی که به مدار سوپاپ تامین آب و موتور متصل شده استفاده می کند.

خروجی رله ها را با مولتی متر بررسی کنید. این آزمایش ولتاژ را تنها تعمیرکار بایست انجام بدهد. در مدل های الکتریکی معمولا کد ارور نشان داده می شود. هر دوی تایمرهای دستی و بردهای کنترلی الکتریکی پشت کنترل پنل و بالای درب قرار دارند. باید پنل درب داخلی را باز کرده تا بتوانید به آن دسترسی پیدا کنید.
خطای e15 ماشین ظرفشویی بوش

کلیدهای ظرفشویی برای انتخاب گزینه های گوناگون برنامه های شستشو استفاده می شوند، مانند شستشو با دمای بالاتر. براساس مدل ظرفشویی این سوئیچ ها در موتور استفاده شده که در صورت درست نزدن دکمه یا خرابی آن ظرفشویی شروع به کار نخواهد کرد.

اتصالات کلید به وسیله مولتی متر چک می شود . این سوئیچ ها در کنترل پنل قرار دارند که باید پنل درب داخلی را باز کرده تا بتوانید به آن دسترسی پیدا کنید.

علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی

برخی مدل های ظرفشویی رله استارتی در موتور پمپاژ کننده دارند. رله استارت برای تامین برق مورد نیاز به سیم پیچی های موتور استفاده می شود. در صورتی که ظرفشویی شما شروع به کار نکرد و برق از مدار کنترلی به موتور فرستاده شد احتمال دارد رله استارت موتور ایراد داشته باشد. رله معمولا کنار موتور تعبیه می شود و شما با یک مولتی متر می توانید اتصالات آن را جک کنید.

قسمت سیم پیچی رله بایست همواره دارای اتصال باشد و بخشی که با سوئیچ در تماس است موقع فشرده شدن باید دارای اتصال باشد.

تعمیرات ظرفشویی بوش

برخی مدل های ظرفشویی که کنترل الکتریکی دارند از فیوز حرارتی برای کار روی برد کمک می گیرند. که این فیوز حرارتی معمولا در بالا و کنار صفحه مدار جای دارد که با دو سیم به برد متصل شده است. هنگامی که این فیوز حرارتی ایراد داشته باشد، برد برق کافی را دریافت نمی کند و ظرفشویی آغاز به کار نمی کند.

برای اینکه فیوز حرارتی را چک کنید بایست با باز کردن درب داخلی به کنترل پنل دسترسی پیدا کنید و دو سیم اتصالی به فیوز حرارتی را قطع نمایید.

عیب یابی ظرفشویی بوش

همینطور می توانید برای تعمیرات انواع ظرفشویی از جمله تعمیرات ظرفشویی بوش و همینطور تعمیرات سایر ماشین های بوش با تعمیرگاه مجاز بوش بعنوان نمایندگی تعمیرات بوش تماس بگیرید.

تعمیر ماشین ظرفشویی که کار نمی کند

منبع: http://www.partselect.com/Repair/Dishwasher/Will-Not-Start/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *