Bosch-Dishwasher در هنگام خرید ظرفشویی به این نکات توجه کنید
وبلاگ

در هنگام خرید ظرفشویی به این نکات توجه کنید

دستگاههای ظرفشویی ارزان، دارای مخزنی از جنس پلاستیک و مدلهای گران قیمت تر، مخزنی از جنس فولاد ضدزنگ (اصطلاحا استیل) دارند. جنس استیل از زنگ زدگی، رسوب و لک شدگی جلوگیری میکند. در استفاده از مدلهایی با مخزن استیل، از مواد شوینده دارای سفید کننده استفاده نکنید.

قفسه ها

شما باید این قسمت را به دقت چک کنید تا از مناسب بودن سایز قفسه ها با بشقابها، عمق قابلمه ها، کاسه ها و خلاصه بیشتر ظرف ها خود مطمئن شوید. شاید ظرف های داشته باشید که در هیچ دستگاه ظرفشویی جا نشوند، در چنین مواردی باید قبول کنید که یکی دو قطعه از ظرف ها را دستی بشویید.
بعضی از دستگاه های ظرفشویی دارای سه قفسه می باشند که احتمال دارد سایز بشقابها یا عمق ظرف ها گودی که در آن می گذارید را محدود کنند. بسیاری از دستگاه ها دو طبقه قفسه دارند و گاهی دارای امکان شیب دار قرار گرفتن نیز می باشند.

مصرف آب

دستگاه های ظرفشویی آب زیادی مصرف می کنند که البته اگر دستگاه کاملا پر باشد، مقدار آب مصرفی آن، از مقدار آبی که با شستن دستی ظرف مصرف میشود چندان تفاوتی ندارد. برای اطمینان یافتن از مقدار مصرف آب، مدلهای مختلف و مقدار مصرف آنها باید به دقت چک شوند.

فیلترغذا

بعضی مدلهای ظرفشویی دارای آسیابی مخصوص می باشند که خرده های غذا را آسیاب کرده و همراه با آب بیرون میفرستد. اما مدلهای دیگر این دستگاه چنین آسیابی ندارند و ظرف ها باید قبل از قرار داده شدن در آن با دستمالی مرطوب پاک شوند.

شستشوی هوشمند

بعضی مدلهای دستگاه ظرفشویی دارای حسگرهایی می باشند که با گذراندن شعاع نور از میان آب و سایز شفافیت آن، میزان کثیفی آب را تشخیص داده و زمان خالی شدن و تعویض آب را معین میکند.

آب گرمکن

تقریبا همه دستگاه های ظرفشویی به آب گرم متصل میشوند. آب گرم منزل غالبا در درجه ۴۸ تا ۵۵ درجه سانتیگراد تنظیم میشود. دستگاههای ارزانتر از همین دمای آب استفاده میکنند و دستگاههای گرانتردارای سیستم گرم کننده می باشند. برای شسته شدن چربی و پاک شدن مواد شوینده، دمای آب باید ۶۰ درجه باشد. از طرفی داغ بودن آب نیاز به خیس کردن و آب کشی مکرر را از بین برده و در مصرف آب صرفه جویی خواهد نمود. مدلهای جدیدتر، ظرف ها را با آب داغ شسته و با آب سرد آب کشی میکند تا در مصرف برق نیز صرفه جویی شود.

برنامه های شستشو

همه دستگاه های ظرفشویی دارای سه برنامه شستشو می باشند: سبک، معمولی و سنگین. برنامه های دیگر شامل شستشوی ظرف ها چینی/کریستال، قابلمه، خیس کردن، صرفه جویی در انرژی و شستشوی کوتاه می باشند. مدلی را انتخاب کنید که بدون داشتن خواص اضافه که تنها موجب گرانتر شدن آن میشود، نیازهای شما را هم برطرف کند.

سوراخهای آب فشان

بازوهای شوینده ای که در دستگاه تعبیه شده اند دارای سوراخهایی می باشند که آب با فشار از آن خارج میشود. سوراخهای ریزتر کار شستشو را بهتر انجام میدهند.

خشک کن

دستگاههای ظرفشویی دارای خشک کن، برق زیادی مصرف میکنند. اما مدلهایی که مخزن استیل دارند، به دلیل اینکه مخزن حرارت را نگه میدارد، خشک شدن عادی ظرف ها را سریعتر میکنند.

مقدار صدا

دستگاههای ظرفشویی اصولا پر سرو صدا می باشند که از گردش موتور، فشار آب و…ایجاد میشود. اگر دستگاهی که انتخاب میکنید دارای دیواره های عایق کاری شده باشد، صدای مزاحم آن تا حد زیادی – نه کاملا – برطرف خواهد شد.

نگهداری

اصلی ترین نکته ها، اول تمیز کردن فیلتر دستگاه است که باید ماهی یک مرتبه انجام شود و نکته دوم پاک کردن ظرف ها از غذاهای باقیمانده است.

Bosch-top-view در هنگام خرید ظرفشویی به این نکات توجه کنید
نکات کلی برای استفاده و نگهداری از دستگاه ظرفشویی

ظرفیت های دستگاه ظرفشویی

۶ تا ۸ نفره: مخصوص خانواده های کوچک

دستگاه های ظرفشویی ۶ تا ۸ نفره، به نام دستگاه های رومیزی در بازار موجود می باشند. این دستگاه ها بیشتر به درد کسانی می خورد که زیاد اهل مهمانی دادن نیستند و یک خانواده کوچک ۳ یا ۴ نفره دارند. خوبی این دستگاه های ظرفشویی کوچک این است که خیلی سریع پر می شوند و قیمتشان هم از انواع ایستاده، ارزان تر است. غالبا ۷۲ تا ۱۰۸ پارچه ظرف در دستگاه های ۶ تا ۸ نفره، جای می گیرند. برخی دستگاه های ۸ نفره، ۸ به علاوه ۱ می باشند و کمی بیشتر از انواع ۸ نفره، جای ظرف دارند. موقع خرید این دستگاه ها، حواستان باشد که سیستم شستشوی آنها را چک کنید تا مطمئن شوید قدرت شستن ظرف های خیلی چرب و خشک را هم دارند.

۱۲ نفره: پر مشتری ترین

دستگاه های ۱۲ نفره، پرطرفدارترین انواع ظرفشویی در بازار می باشند. غالبا حدود ۱۴۴ پارچه ظرف داخل این دستگاه ها جا می شود. ظرفشویی های ۱۲ نفره، بیشتر به درد خانواده های پررفت وآمد یا آنهایی که ترجیح می دهند ظرف های نشسته خود را از صبح تا شب داخل دستگاه بگذارند و فقط یک بار در طول روز آن را استفاده کنند، می خورد. برخی از انواع دستگاه های ۱۲ نفره هم، ۱۲ به علاوه ۱ می باشند و گنجایش ظرف بیشتری دارند. موقع خرید این دستگاه ها، آنهایی را انتخاب کنید که امکان تنظیم ارتفاع سبد و گزینه ای برای زمان شروع کار دارند و دارای قدرت نیم شور هم می باشند. یعنی با پر کردن نصف ظرفیت دستگاه هم می توانند ظرف ها را با مصرف آب و شوینده کمتری بشویند.

۱۴ نفره: با حساسیت بالا و کم مصرف

دستگاه های ظرفشویی ۱۴ نفره، پرحجم ترین و بزرگ ترین انواع دستگاه های موجود در بازار می باشند که ظرفیت شستشوی حدود ۱۶۰ تکه ظرف را دارند. این دستگاه ها بیشتر به درد خانواده های پرجمعیت، شلوغ و پررفت وآمد می خورد. البته بیشتر این دستگاه ها سیستم های شستشوی مختلف برای شستن ظرف های خیلی چرب، ظرف های کمتر از ظرفیت دستگاه و ظرف های نه چندان کثیف را دارند. می توانید در صورت تمایل، انواعی که امکان تشخیص خودکار میزان کثیفی ظرف را دارند، بخرید. این دستگاه ها نسبت به انواع عادی، آب و شوینده کمتری مصرف می کنند.

دستگاه های بخارشوی: لکه بری خوب

خیلی از افرادی که دستگاه های ظرفشویی قدیمی دارند، از اینکه باید ظرف ها را پیش از قرار دادن داخل دستگاه، آبکشی کنند، راضی نیستند. این روزها، انواع جدیدی از دستگاه های ظرفشویی به بازار آمده که به جای آب، با بخار داغ آب، ظرف های کثیف و حتی خشک را می شوید و مصرف آب و انرژی شان هم بسیار پایین است. این دستگاه ها با قدرت بخار بالا و لکه بری خوبی که دارند، می توانند گزینه مناسبی برای افرادی باشند که به تازگی قصد خرید ظرفشویی کرده اند یا می خواهند مدل های قدیمی تر دستگاه ظرفشویی شان را ارتقا بدهند.

در موقع بازرسی دستگاه های ظرفشویی باید به موارد زیر دقت کنید

– دارای سیستم شستشوی ظرف های خیلی چرب باشد.
– سیستم شستشوی متوسط خودکار برای شستن ظرف های نه چندان کثیف را داشته باشد.
– سیستم شستشوی ظرف های کم چرب یا با چربی متوسط هم داشته باشد.
– سیستم شستشوی سریع روزانه برای شستن ظرف هایی که اصلا چرب نیستند؛ مانند ظرف میوه یا استکان های چای را داشته باشد.
– سیستم شستشوی ظرف های ظریف را داشته باشد.
– سیستم شستشوی بدون پاک کننده و شوینده یا سیستم شستشوی میوه هم داشته باشد.
– ارتفاع سبد آن قابل تنظیم باشد.
– امکان براق کردن ظرف ها را داشته باشد.
– گارانتی داشته باشد.
– سیستم خشک کن مناسب داشته باشد.
– سیستم آب پاشی و سبد مخصوص قاشق و چنگال داشته باشد.
– فیلتر مخصوص بزرگ و میکروسکوپی برای جمع آوری باقیمانده های غذای موجود در ظرف ها را داشته باشد.
– رده مصرف برق یا انرژی آن، از A به بالا باشد. یعنی A ،A+ یا ۲A+ و ۳A+ .
– دستگاه ظرفشویی ظرف ها را در سه مرحله می شوید

نکات کلی برای استفاده و نگهداری از دستگاه ظرفشویی

– قبل از قرار دادن ظرف ها داخل دستگاه ظرفشویی، حتما آنها را با یک دستمال پاک کنید تا باقیمانده غذا داخل ظرف ها نماند.
– حداقل هفته ای یک مرتبه دستگاه ظرفشویی را روشن کنید.
– برای پیشگیری از آسیب قطعه های برقی دستگاه ظرفشویی، داخل یا روی آن آب نپاشید.
– مواد سفیدکننده داخل مخزن دستگاه ظرفشویی نریزید.
– شوینده و پاک کننده های دستگاه ظرفشویی را دور از دسترس اطفال نگه دارید.
– حواستان باشد که در صورت باز ماندن در دستگاه، بچه ها روی در باز آن ننشینند. این کار باعث شکستن و کوتاه شدن عمر دستگاه می شود.
– در دستگاه را پس از اهمه کار آن تا خشک شدن کامل ظرف ها، کاملا باز یا نیمه باز بگذارید تا بخار آب گرم از درون دستگاه خارج شود.
– پس از تمام شدن کار دستگاه، فیلتر آن را تمیز کنید تا عملکرد آن در دفعات بعدی شستشو بالاتر برود.
– بیشتر از حجم دستگاه داخل آن ظرف نگذارید تا باعث ایجاد اختلال در روند شستشو و گردش آب نشود.
– پودر یا مواد پاک کننده را به سایزی که در دفترچه راهنمای محصول ذکر شده، استفاده کنید. استفاده کمتر یا بیشتر از شوینده ها، باعث کثیف یا باقی ماندن مواد شوینده روی ظرف ها می شود. دستگاه ظرفشویی را صبح ها یا آخر شب که خارج از ساعت های اوج مصرف برق است، روشن کنید.
– کار با دستگاه هایی که دارای دکمه های لمسی یا تاچ می باشند، ساده تر از انواع قدیمی و دکمه ای آنهاست.
– – انواعی از دستگاه ها که سیستم استرلیزه ظرف ها و از بین بردن کامل باکتری ها را دارند، از انواع دیگر بهتر می باشند.
– قرص یا هرنوع پاک کننده ای را مناسب با دستگاه خودتان که داخل دفترچه راهنمای آن آمده است، بخرید.

انواع دستگاه ظرفشویی

به طور کلی سه نوع دستگاه ظرفشویی وجود دارد: دستگاه ظرفشویی توکار، دستگاه ظرفشویی رومیزی و ظرفشویی ایستاده .
دستگاه ظرفشویی توکار را می توان زیر سینک ظرفشویی ، بین کابینت ها، زیر صفحه کابینتها بطور دائمی (البته تا زمانیکه کابینت ها را جابه جا نکنید) نصب کرد.

دستگاه ظرفشویی رومیزی غالبا روی کابینت ها و… یا نزدیک سینک ظرفشویی در آشپزخانه قرار داده می شوند و به راحتی می توان آنها را جابه جا کرد. حتی دستگاه ظرفشویی رومیزی را می توان در انباری نگهداری کرد و موقع لزوم برای شستشوی ظرف ها در آشپزخانه نصب کرد. دستگاه ظرفشویی احتیاج به شیر آبی برای ورود آب به دستگاه دارد همچنین لوله تخلیه آن نیز بایستی درون فاضلاب قرار گیرد.
دستگاه ظرفشویی با ظرفیت های پایین یا به صورت نیمه پر هم کار می کنند، ظاهر دستگاه ظرفشویی ها هم برای هماهنگی با محیط آشپزخانه دارای تنوع زیادی است که می توانید به راحتی دستگاه ظرفشویی مورد نیازتان را هماهنگ با آشپزخانه اتان انتخاب کنید.
در حال حاضر دسترسی مصرف کنندگان به انواع دستگاه ظرفشویی ها با برچسب های مختلف مصرف انرژی بیشتر شده است. برچسب انرژی لوازم الکترونیکی راهنمای خوبی برای انتخاب وسایل برقی مطابق با بهینه مصرف انرژی می باشد.

اخیرا سعی شده که در طراحی دستگاه های ظرفشویی نوآوری در ظاهر، کارایی ، اصول بهداشتی و بهینه سازی در مصرف انرژی در نظر گرفته شود. دستگاه ظرفشویی های مختلفی در برندهای متفاوت در بازار وجود دارند که تنوع زیادی در کارایی و طراحی ظاهری دارند. دستگاه ظرفشویی هایی با کنترل گرهای حسی و لمسی از انواع جدید دستگاه ظرفشویی ها می باشند که در انواع متفاوت در رنگ و طراحی درب وجود دارند.

خصوصیت جدید به کار گرفته شده در دستگاه ظرفشویی ها ، سنسورها می باشند. نقش سنسور افزایش راندمان انرژی با تنظیم میزان آب مصرفی در دستگاه ظرفشویی برای درجه ای از کثیفی ظرف ها می باشد. در بسیاری موارد این خصوصیت تاثیری در گران شدن دستگاه ظرفشویی ندارد.

خصوصیت های جالب کاهش مصرف انرژی، شروع با تاخیر شستشو در برخی از مدلها می باشند که به شما اجازه می دهند تا زمان هایی که نرخ انرژی پایین تر هست آنها را روشن کنید. این خصوصیت همچنین باعث کاهش صدا در آشپزخانه می شود.

امکان هایی مثل قفسه های قابل تنظیم، قفسه بالایی متحرک و وجود فضاهای دندانه دار، تطبیق پذیری دستگاه ظرفشویی را افزایش می دهد. بعلاوه، مدلهایی که سه کشو می باشند نسبت به مدلهای قدیمی دو کشو برتری دارند. این طبقه کوتاه برای فنجانها یا سایر ظرف های که ارتفاع زیادی ندارند ایده آل است. بعضی از مدل ها طراحی بهتری برای سبد کارد و چنگال دارند که می توان سبد را برای استفاده بهتر از فضا به دو یا سه قسمت تقسیم کرد.

چگونه یک دستگاه ظرفشویی را برای خرید انتخاب کنیم ؟

چه چیزی دستگاه ظرفشویی را با ارزش می کند؟ شستن ظرف ها. هدف از خرید وسایل در خرید مهمترین عامل است.

این عامل کمک می کند که مدلی را که عمل شستشو، آبکشی – مطابق اصول بهداشتی- را خوب انجام دهد، پیدا کنید.

وقتی دستگاه ظرفشویی های مختلف را چک کردید، یک چک لیست می تواند کمک کند.

دستگاه ظرفشویی های دارای چند بازوی آبپاش، دارای چرخه دمای بالا، دارای گرمکن آب داخلی و دارای امکان دفع مواد غذایی را پیشنهاد می کنیم . برچسب انرژی دستگاه های ظرفشویی کمک می کند تا مخارج کارکرد وسیله را حذف کنید. مطمئن شوید گزینه های اضافی برایتان مفید می باشند یا نه. مثل حالت آبکشی و غوطه وری ظرف ها در آب و داشتن قفسه های قابل تنظیم با ارتفاع ظرف ها.
موقع خرید به دنبال دستگاه ظرفشویی هایی که دارای بیشترین بازوی آبپاش می باشند بگردید. مدل های ارزان تر یک بازوی آبپاش دارند در حالیکه مدل های گران تر بیش از سه بازوی آبپاش دارند.

نکته مهم دیگر این است که آبی که ظرف ها با آن شسته می شود واقعا داغ باشد . در حقیقت، برای تاثیر بیشتر مواد شوینده توصیه می شود دمای آب بیش از ۵۵ درجه سانتی گراد باشد و منابع دیگر توصیه می کنند که دمای آب بیش از ۷۰ درجه سانتی گراد باشد.

اگر به دنبال کاهش مصرف انرژی هستید مدلی را انتخاب کنید که سیستم شستشو با تاخیر داشته باشد و خودش به طور اتوماتیک در ساعاتی که پیک مصرف انرژی نیستند روشن شوند. البته ساکنین خانه در این ساعات در منزل حضور دارند، بنابراین برای اینکه آرامش آنها بهم نخورد ، مدل های عایق دار و کم صدا را انتخاب کنید.

سوالهایی که باید قبل از اقدام برای خرید دستگاه ظرفشویی از خود بپرسید:

چند بار در روز از دستگاه ظرفشویی احتمال دارد استفاده کنید؟

اگر شما می خواهید چند بار در روز از دستگاه ظرفشویی استفاده کنید، مدلی را خریداری کنید که سیستم شستشوی سریع داشته باشد و خصوصیت گرمایش حرارتی برای خشک کردن سریع ظرف ها را داشته باشد.

آیا علاقه مند به آشپزی و شیرینی پزی هستید یا غالبا تعداد مهمان زیاد دارید؟

مدلی را انتخاب کنید که در آن قفسه ها قابل تنظیم باشند تا سینی های فر و سینی های پذیرایی در قفسات جا شوند.

در شرایط معمولی چقدر می کشد تا دستگاه ظرفشویی پر شود؟

اگر چند روز طول بکشد تا ظرف کافی برای تکمیل ظرفیت دستگاه ظرفشویی جمع شود، بهتر است مدل هایی را که برنامه نیمه شور یا نیمه ظرفیت دارند را برای خرید انتخاب کنید.

اعضای خانواده شما چند نفر است؟

اگر شما دارای خانواده بزرگ و پر جمعیتی هستید و دارای عروس و داماد و نوه هستید، انتخاب یک دستگاه ظرفشویی با بالاترین ظرفیت را توصیه می کنیم. البته توجه کنید که قفسات قابل تنظیم و جای زیاد برای قرار دادن ظرف ها در ابعاد بزرگ کمک می کنند تا تعداد زیادی ظرف را به یکباره بشویید.

در مورد گارانتی دستگاه ظرفشویی ها هم مطمئن شوید که همه جزییات در گارانتی در نظر گرفته شده باشد ، گارانتی اکثر دستگاه ظرفشویی ها یک سال شامل قطعات و تعمیرات می شود. برخی از برندها هم گارانتی دو ساله ر ا در نظر می گیرند، حتی بعضی از کارخانجات هم مدت های طولانی تر مثلا سه تا پنج سال را برای ضمانت محصول خود در نظر می گیرند.

شرکت نمایندگی تعمیرات بوش قابلیت واردات تمامی قطعه های دستگاه های مختلف بوش را دارد و با دارا بودن مهندسان متخصص می تواند به برطرف نمودن بسیاری از ایرادهای سخت افزاری و نرم افزاری کالاها و دستگاه های بوش مبادرت نماید.

در ضمن شرکت ما با ارائه کارت گارانتی خدمات پس از فروش بوش و تعمیرگاه محصولات برندهای دیگر در حال خدمت رسانی می باشد.

پس تعمیرگاه مجاز بوش با تامین قطعه های بوش و بقیه برندهای معتبر و همچنین با دارا بودن مهارت و تخصص کافی نسبت به برطرف کردن نواقص و تعمیرات محصولات بوش همیشه در خدمت شما می باشد و با افتخار قابلیت جلب رضایت مصرف کنندگان بوش را دارد و تعمیرات و سرویس آن را انجام می دهد در ضمن نمایندگی رسمی بوش میتواند در کمترین وقت جواب اعتماد شما را جواب بدهد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *